Dačić: Saučešće povodom zemljotresa u Venecueli, timovi MUP-a spremni da pomognu
25. jun 18:21
10. maj 2024 21:29
podeli vest
Foto: TANJUG/MILOŠ MILIVOJEVIĆ
BEOGRAD - Vajar i pisac, akademik Svetomir Arsić Basara preminuo je u 96. godini u Beogradu.
Predavao je na Višoj pedagoškoj školi i Akademiji umetnosti u Prištini. Osnivač je Likovne kolonije u Dečanima, a inicirao je osnivanje Kluba likovnih umetnika Kosova i Metohije.
Prvi rad "Glava devojčice" izvajao je 1950 godine. Pisao je studije o skulpturi, likovne kritike i pripovetke, a prepoznatljiv je po monumentalnom ciklusu skulptura inspirisanih nacionalnom istorijom i njenim junacima, prenosi RTS.
U srpsku kuću nauke i znanja ušao je 1995. godine. U Akademiji nauka prošlog proleća predstavio je autobiografsku zbirku priča "Put za Dečane".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je večeras saučešće povodom smrti vajara i člana SANU Svetomira Arsića Basare.
''Sa tugom sam primio vest o smrti velikog umetnika i patriote, koji je svojim delima ovekovečio ne samo rodonačelnike srpske države i identiteta, poput Simeona Nemanje i Svetog Save, već i arhetipove naših predaka-vitezova kao paradigme srpskog istorijskog bivanja na ovim prostorima'', navodi se u saučešću predsednika Srbije.
Predsednik Vučić je podsetio da je Arsić Basara ponikao na Kosovu i Metohiji, i da je u svoju vrhunsku umetnost uplitao svu težinu života i neprestane borbe na svetom tlu sa kojeg smo duhovno ponikli, spajajući večno i zemaljsko carstvo u jedinstvene skulpture koje je ostavio u nasleđe budućim generacijama za nezaborav.
''Izražavam duboko saučešće porodici, prijateljima i poštovaocima velikog Svetomira Arsića. Neka počiva u miru“, navodi se u saučešću predsednika Vučića, saopštila je služba za saradnju s medijima predsednika Republike.
25. jun 15:47
24. jun 20:44
23. jun 11:33
25. jun 17:43
25. jun 16:44
25. jun 14:44
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
24. jun 16:53
24. jun 14:36
24. jun 13:19