22. mart 2024 18:30

Simpozijum Klinike za anesteziologiju intenzivnu terapiju na VMA

Izvor: TANJUG

podeli vest

Simpozijum Klinike za anesteziologiju intenzivnu terapiju na VMA

Foto: TANJUG/SAVA RADOVANOVIĆ

BEOGRAD - Nacionalni simpozijum u organizaciji Klinike za anesteziologiju i intenzivnu terapiju Vojnomedicinske akademije održan je danas na VMA.

Predavanjima i praktičnim prikazima pripadnika VMA i civilnih zdravstvenih ustanova - Kliničkog centra Srbije, Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" i Univerzitetskog kliničkog centra iz Banjaluke, prisustvovalo je oko 300 učesnika iz zemlje i regiona, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

U pozdravnoj reči, načelnik Klinike za anesteziologiju i intenzivnu terapiju VMA pukovnik dr Dragan Đorđević, podsećajući na obeležavanje 180 godina VMA, naglasio je dug put i razvoj same Klinike, koja kao i druge hirurške grane, i dalje promoviše ovu vojnozdravstvenu ustanovu u zemlji i inostranstvu te da je i današnji skup posvećen ne samo istoriji već i budućnosti vojne anesteziologije i VMA.

"Ovde je rođena i moderna anesteziologija i to krajem 1945. godine dolaskom grupe engleskih lekara koji su školovali prvog anesteziologa u Srbiji - dr Severa Kovačeva, i od tad se smatra prvom školom anestezije u Srbiji. O tome svedoči i činjenica da su na čelu odeljenja anestezije, a kasnije Klinike za anesteziologiju i intenzivnu terapiju VMA, bili neki od najznačajnijih anesteziologa u Srbiji poput profesora Mihajlovića, Marenovića, Jovanovića, Filipovića, Romića, Slavkovića, Veljovića", naglasio je dr Dragan Đorđević.

Načelnik Grupe hirurških klinika VMA pukovnik dr Boban Đorđević otvarajući tradicionalni skup anesteziologa u VMA naglasio je važnost anestezije za celu medicinu.

"Nazivaju vas moćnicima iz senke, ali ja bih dodao da ste osnovni stub cele medicine, a posebno VMA, u kojoj je napravljena istorija koju ne smemo zaboraviti. Danas je nezamislivo da se bilo koja savremena procedura ili bilo koji veliki uspeh u hirurgiji i u drugim granama medicine uradi bez anesteziologa i anestezije", rekao je on.

Dodao je i to da je kao prodekan Medicinskog fakulteta VMA Univerziteta odbrane, ponosan što veliki broj mladih ljudi prepoznaje školu anestezije VMA.

"Ne smemo zaboraviti pionirske radove na ovim prostorima, poput dr Subotića i uvođenja prvih metoda anestezije etrom, a kasnije, nažalost, zaslugom ratne hirurgije - svih operativnih metoda rađenih u opštoj anesteziji. Vaša moć se najbolje prikazuje i snagom u jedinicama intenzivnog lečenja zbog čega vas smatramo osloncem svih medicinskih grana", zaključio je dr Boban Đorđević.

Stručni skup pod nazivom "Novine u anesteziologiji i intenzivnoj terapiji", predviđen kao svojvrstan osvrt na naučene lekcije iz prethodnih pet godina, uključio je predavanja na temu savremenih terapija, lekova i tehnološkog osavremenjivanja u vidu smernica za budućnost principa hemofiltracije - invazivni i neinvazivni hemodinamski monitoring, iskustva u primeni određenih medikamenata, parametri za praćenje nutricije pacijenata u jedinicama intenzivnog lečenja, zbrinjavanje masivnog krvarenja, anestezija kod urgentne karotidne hirurgije, izazovi terapije bola u traumi, regionalna anestezija u hirurgiji ramena.

U praktičnom deo simpozijuma kroz radionice, uvežbavanje i sticanje veština obrađene su teme obezbeđenja disajnog puta, perkutane traheotomije, bronhoskopije u jedinicama intenzivnog lečenja i drugih potencijalnih načina za adekvatno obezbeđenje disajnog puta, dodaje se u saopštenju.