26. april 2024 10:21

Drecun: Čini se da oni koji su napravili nacrt rezolucije nemaju sigurnu većinu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Drecun: Čini se da oni koji su napravili nacrt rezolucije nemaju sigurnu većinu

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD - Čini se da oni koji su napravili nacrt rezolucije o Srebrenici s namerom da ona bude usvojena na Generalnoj skupštini UN nemaju baš tako sigurnu većinu koja bi im garantovala da će ona biti usvojena i da im je potrebno dodatno vreme da razjasne njen sadržaj zemljama koje bi mogle da glasaju, ali se iz nekog razloga dvoume, izjavio je danas narodni poslanik Milovan Drecun povodom pisanja medija da je odložena sednica Generalne skupštine UN zakazana za 2. maj na kojoj bi trebalo da se glasa o ovom predlogu.

Kako je naveo za Tanjug, odlaganjem glasanja za rezoluciju pokazalo se da je srpska delegacija uradila dobar posao i predočila činjenice da u Srebrenici nije postojao nikakav genocid, već da je počinjen ratni zločin.

Takođe, dodaje Drecun, predstavljene su činjenice koje se odnose i na sadašnjost i budućnost, a to je da bi usvajanjem takve rezolucije tenzije u Bosni i Hercegovini bile podignute do maksimuma između Bošnjaka i Srba i da je to put koji bi mogao da dovede do rastakanja BiH i stvori nova neprijateljstva.

Odgovarajući na pitanje da li može u novoj rundi dijaloga Beograda i Prištine 13. maja nešto da se pomeri sa mrtve tačke, Drecun je rekao da, kada se traži rešenje za hitna pitanja kao što je pokušaj Prištine da ukine dinar na Kosovu i Metohiji i onemogući Srbima da primaju svoje plate, penzije i socijalna davanja, onda je potrebno da se to rešenje pronađe u kratkom periodu.

"Šest rundi dijaloga, to se razvlači, to više postaje obesmišljeno, a nema političke volje na strani Prištine da se postigne rešenje koje bi odgovaralo i našoj strani, odnosno srpskom narodu na KiM. Priština želi da nametne svoja jednostrana rešenja koja su isključivo u njenom interesu ne vodeći računa o interesima Srba na KiM", ocenio je on.

Drecun smatra da je u ovom trenutku veoma teško proceniti da će se 13. maja postići neki napredak, posebno ne nešto dugoročno održivo jer, kako je rekao, Priština ne želi da se pronađe rešenje koje bi podrazumevalo kompromis, već samo želi da nametne ono što je njen interes.