2. maj 2026 09:56

Ugašen otvoreni plamen na naftnom terminalu u gradu Tuapse nakon napada dronom

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ugašen otvoreni plamen na naftnom terminalu u gradu Tuapse nakon napada dronom

Foto: Satellite image ©2026 Vantor via AP/

MOSKVA  - Otvoreni plamen na morskom naftnom terminalu u gradu Tuapse na jugu Rusije je ugašen nakon požara koji je izbio usled napada bespilotne letelice tokom noći, saopštile su lokalne vlasti Krasnodarskog kraja.

Prema navodima operativnog štaba, vatrogasne ekipe su lokalizovale požar u jutarnjim satima, nakon čega je otvoreni plamen u potpunosti eliminisan, prenosi agencija Interfaks.

Na terenu je angažovano 143 ljudi i 25 jedinica opreme, uključujući ekipe ruskog Ministarstva za vanredne situacije.

Lokalne vlasti navode da u incidentu nije bilo povređenih.

Guverner Krasnodarskog kraja Venjamin Kondratjev izjavio je ranije da su preduzete mere kako bi se sprečilo izlivanje nafte u more, uključujući ojačavanje zaštitnih barijera na reci i zamenu plutajućih brana.

Požar je, prema zvaničnim informacijama, izbio nakon ukrajinskog napada dronom na infrastrukturni objekat u noći između četvrtka i petka.

Ovo je četvrti napad na naftnu infrastrukturu Tuapsea od sredine aprila.

Nakon napada dronova na rafineriju nafte u Tuapseu 16. i 20. aprila 2026. godine, produkti sagorevanja ušli su u atmosferu, a zbog porasta nivoa rečne vode, nafta se prelila preko zaštitnih barijera i izlila u Crno more.

U noći 28. aprila, dronovi su ponovo pogodili rafineriju, a u opštini Tuapse proglašeno je regionalno vanredno stanje.