9. jun 2025 10:39

Iran: Uskoro predstavljamo SAD novu verziju nuklearnog sporazuma, preko Omana

Izvor: TANJUG

podeli vest

Iran: Uskoro predstavljamo SAD novu verziju nuklearnog sporazuma, preko Omana

Foto: Shutterstock.com/danielo

TEHERAN  - Iran će uskoro predati kontrapredlog za nuklearni sporazum Sjedinjenim Američkim Državama preko Omana, izjavio je danas portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagei, kao odgovor na američku ponudu koju Teheran smatra „neprihvatljivom“, prenosi Rojters.

Iranski diplomata je rekao da američki predlog nije uspeo da reši razlike oko obogaćivanja uranijuma, isporuke celokupnih iranskih zaliha visoko obogaćenog uranijuma u ​​inostranstvo i koraka za ukidanje američkih sankcija.

„Američki predlog nam nije prihvatljiv. Nije bio rezultat prethodnih rundi pregovora. Predstavićemo naš predlog drugoj strani preko Omana kada bude finalizovan. Ovaj predlog je razuman, logičan i uravnotežen“, saopštio je Bagei, dodajući da još uvek nema detalja o datumu šeste runde nuklearnih pregovora između Irana i SAD.

Prošle nedelje, iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamnei, odbacio je američki predlog kao suprotan interesima zemlje, ističući da će nastaviti obogaćivanje.

Tokom svog prvog mandata 2018. godine, američki predsednik Donald Tramp odustao je od nuklearnog sporazuma iz 2015. godine sa Iranom i ponovo uveo sankcije koje su naštetile iranskoj ekonomiji.

Iran je odgovorio intenzivnijim obogaćivanjem znatno iznad granica predviđenih sporazumom.