U Skupštini Srbije počelo glasanje o svim tačkama dnevnog reda vanrednog zasedanja
25. jun 10:14
19. januar 2026 14:12
podeli vest
Foto: AP Photo/Eugene Hoshiko
TOKIO - Pande blizanci Sjao Sjao i njegova sestra Lei Lei biće vraćeni iz zoološkog vrta u Tokiju u Kinu 27. januara, saopštile su danas tokijske gradske vlasti.
Ovo će biti prvi put u gotovo pola veka da Japan ostaje bez pandi, dugogodišnjeg simbola prijateljstva između Japana i Kine, prenosi Kjodo.
Pande će biti prebačene iz Zoološkog vrta Ueno do aerodroma Narita u blizini Tokija, odakle će poleteti za Kinu.
Planirano je da stignu 28. januara u objekat u kojem boravi njihova starija sestra Sijang Sijang.
Od kada je prvi par pandi stigao iz Kine u Japan 1972. godine, u znak normalizacije diplomatskih odnosa između dve zemlje, ove životinje osvojile su srca mnogih u Japanu i donele ekonomsku korist kao turistička atrakcija.
Blizanci su rođeni 2021. godine od majke Šin Šin i oca Ri Ri, koji su bili privremeno u Japanu radi istraživanja uzgoja.
Iako su rođeni u Japanu, vlasništvo nad mladuncima ima Kina.
Par u zoološkom vrtu Ueno je poslednji dvojac pandi koji je ostao u Japanu, nakon što su prethodno četiri pande iz zabavnog parka Adventure World u Širahami vraćene u Kinu.
Da li će Kina ponovo pozajmiti Japanu pande, neizvesno je zbog pogoršanih odnosa između dve zemlje nakon nedavnih izjava japanske premijerke Sanae Takaiči o Tajvanu, navodi agencija.
25. jun 10:14
25. jun 10:12
25. jun 10:01
25. jun 10:01
24. jun 20:44
23. jun 11:33
23. jun 10:15
25. jun 10:05
25. jun 09:33
25. jun 09:02
25. jun 09:41
25. jun 07:12
24. jun 23:04
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
24. jun 16:53
24. jun 14:36
24. jun 13:19