Od 15. do 21. juna isključena 1.792 vozača koji su vozili pod dejstvom alkohola
22. jun 12:57
11. oktobar 2023 18:30
podeli vest
Foto: Shutterstock.com/WildMedia.com
RIM - Dabrovi se vraćaju u Italiju nakon 500 godina, kada su nestali zbog prekomernog lova i uništavanja staništa, navode danas stručnjaci u Firenci i Milanu.
Prema studiji Univerziteta u Milanu i Instituta za istraživanje kopnenih ekosistema Nacionalnog istraživačkog saveta u Firenci (CNR), rekolonizacija je počela u Austriji i širi se na severoistočne italijanske regije Trentino-Alto Adiđe i Furlanija Venecija Đulija, prenela je Ansa.
Međutim, istraživači kažu da postoje i nove populacije velikih, poluvodenih glodara koje se razvijaju u južnijim regionima nakon neovlašćenog ponovnog unošenja u centralnu Italiju.
"Veliki delovi Italije pogodni su za stabilizaciju populacije dabrova, a dok se čini da su severne populacije izolovanije, u centralnoj Italiji postoji veći potencijal za ekspanziju", rekao je vodeći istraživač Matija Falaski sa Univerziteta u Milanu.
Navodi se da prisustvo dabrova može smanjiti hidraulički rizik ublažavanjem intenziteta poplava.
Međutim, to takođe može prouzrokovati štetu usevima i infrastrukturi kao što su veštački kanali, putevi i mostovi.
"To predstavlja rizik, posebno u Trentinu, Toskani, Umbriji i Marke", kaže Falaski.
U ovim oblastima biće potrebno posebno praćenje, uz preventivne mere kao što su ograđivanje i isušivanje močvarnih područja, gde bi kolonije dabrova mogle da predstavljaju pretnju infrastrukturi.
22. jun 12:14
22. jun 12:46
22. jun 11:16
22. jun 10:44
21. jun 10:39
21. jun 09:41
20. jun 14:09
21. jun 22:45
21. jun 12:44
20. jun 21:35
22. jun 09:03
22. jun 09:03
22. jun 08:49
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
22. jun 11:15
22. jun 10:18
22. jun 07:07
21. jun 14:17