5. maj 2026 16:32

Đedović razgovarala sa generalnim direktorom NIS-a: Srbija zainteresovana za otkup vetroparka Plandište

Izvor: TANJUG

podeli vest

Đedović razgovarala sa generalnim direktorom NIS-a: Srbija zainteresovana za otkup vetroparka Plandište

Foto: TANJUG/MRE/ NENAD KOSTIĆ

BEOGRAD - Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handović razgovarala je danas sa generalnim direktorom Naftne industrije Srbije Kirilom Tjurdenjevim o nabavci, preradi, prodaji i rezervama sirove nafte i naftnih derivata i istakla zainteresovanost države za otkup kritične energetske infrastrukture koja je u Srbiji u vlasništvu NIS-a, poput vetroparka Plandište, koji je 50 odsto u vlasništvu kompanije.

"NIS je ključna kompanija za sigurnost snabdevanja naftnim derivatima, pogotovo u ovom momentu poremećaja na svetskom tržištu nafte. Zbog rata u Iranu postoji pritisak na cene sirove nafte koje su rasle u prethodnom periodu, a NIS kao najveći učesnik na tržištu utiče na veleprodajne cene i važno je da smo usaglašeni i da NIS nastavi da podržava održavanje energetske stabilnosti i i sigurnosti na tržištu. NIS koristi 20 odsto domaće nafte i ima uslove da optimalno posluje. Do sada smo imali dobar dijalog uz spremnost NIS-a da odgovori zahtevima države, a ključni strateški ekonomski i politički prioritet ostaje energetska bezbednost države i očekujem odgovorno ponašanje NIS-a i nastavak partnerskog odnosa pogotovo u ovom kriznom momentu", navela je ona, a saopštilo je Ministarstvo energetike.

Prema njenim rečima u maju je planirano da prerada nafte u rafineriji bude 326.000 tona, blizu maksimuma, a ugovorene količine sirove nafte koje stižu ovog meseca su oko 240.000 tona.

"NIS kao najveći snabdevač treba da osigura snabdevenost pumpi, uključujući mnoge benzinske stanice u malim mestima koje kupuju gorivo od njih i da se rezerve naftnih derivata podignu na maksimalan nivo, da bismo bili spremni na svaki neželjeni scenario“, rekla je ministarka.

Đedović Handanović: Pregovori sa MOL-om idu dosta dobro, sutra i prekosutra nastavak

Ministarka energetike i rudarstva Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da pregovori između ruskog većinskog vlasnika NIS-a i MOL-a idu dosta dobro i najavila da će se pregovori Srbije i MOL-a nastaviti sutra i prekosutra.

Ona je na Pupin forumu u Beogradu rekla da očekuje da će se do 15. ili 16. maja stvoriti uslovi da se određene informacije podele sa SAD, koja treba da odobri ugovor.

Đedović Handanović je navela da je jedno od ključnih pitanja da se MOL obaveže da će imati određeni rafinerijski godišnji nivo prerade i da su postignuti određeni dogovori oko tog pitanja. "Jedno od ključnih pitanja je bilo i da se MOL obaveže da će imati određeni rafinerijski godišnji nivo prerade i mi smo postigli određene dogovore oko tog pitanja. To pitanje je poprilično odmaklo u usaglašavanju. 

Ostalo je par dodatnih pitanja pre svega komercijalnih, jer ćemo rešiti pravne delove koji se tiču i izgradnje novog naftovoda Srbija - Mađarska i zastupljenosti proizvoda iz Rafinerije na srpskom tržištu gde želimo da osiguramo da srpsko tržište bude obezbeđeno rafinerijskom preradom iz Pančeva", rekla je ona.

Objasnila je i da svaka strana štiti svoje interese, a posao države je da napravi najbolji dogovor u interesu građana i da je cilj da se što pre dođe do rešenja i zatvaranja svih otvorenih pitanja. Navela je i da će brzo doći do završetka pregovora i dogovorenog ugovora.

Očekivanja MMF da će cene nafte ostati na visokom nivou

Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su očekivanja Međunarodnog monetarnog fonda da će cene nafte ostati na visokom nivou i da ne očekuju njihovo brzo snižavanje. "Naše je da pažljivo planiramo, da stvaramo što veće rezerve i da nastavimo infrastrukturni razvoj u energetskom sektoru koji će nam dati dovoljno fleksibilnosti, dovoljno mogućnosti za diversifikaciju izvora, ruta i načina snabdevanja", navela je ona.

Đedović Handanović je izjavila da je podrška Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) od velikog značaja za Srbiju i istakla da je važno slediti njihove preporuke, nastaviti strukturne reforme i graditi ekonomski rast na održivim osnovama.

Najavila je i da Vlada Srbije planira investicije veće od 14,4 milijarde evra u energetski sektor do 2035. godine. "Dobar deo tih sredstava odnosi se na nove proizvodne kapacitete odnosno novih 2. 500 megavata iz hidrokapaciteta. Tu pre svega pričamo o izgradnji reverzibilnih hidroelektrana Bistrica i Đerdap 3. Bistrica koja je poprilično poodmakla, gde očekujem pripremne radove da počnu veoma brzo. Oni su sad u procesu javnih nabavki, bar kada je putna infrastruktura u pitanju koja mora da se ojača da bismo uopšte mogli da počnemo da gradimo energetsko postrojenje i drugi infrastrukturni radovi koji moraju biti završeni u sklopu tog projekta", dodala je ona.

Ona je navela da takav pristup omogućava stvaranje rezervi za krizne i nepredvidive situacije, dodajući da su energetske rezerve Srbije trenutno na visokom nivou.

Na pitanje koji su konkretni koraci kada je u pitanju izgradnja prve nuklearne elektrane u Srbiji, odgovorila je da je Srbija okružena zemljama koje se oslanjaju na nuklearnu energiju i da je Srbija nastavila razvoj prve faze nuklearnog programa.

Podsetila je i da je završena preliminarna studija koja nam je pokazala pod kojim uslovima nuklearno postrojenje može da se integriše u srpski energetski sistem.