Vučić se sreo sa građanima koji pešače na skup koji će biti održan 27. juna u Beogradu
25. jun 22:52
2. decembar 2023 15:11
podeli vest
Foto: AP Photo/Kamran Jebreili
DUBAI – Na klimatskom samitu COP28 koji se održava u Dubaiju, oko 117 vlada obećalo je danas da će utrostručiti svetske kapacitete obnovljive energije do 2030. godine, u nastojanju da se smanji udeo fosilnih goriva u svetskoj proizvodnji energije.
Ova mera je samo jedna u nizu najavljenih tokom današnjeg samita u cilju dekarbonizacije energetskog sektora koji je trenutno emituje oko tri četvrtine globalno ispuštenih gasova sa efektom staklene bašte, prenosi Rojters.
U nove mere spadaju i predloženo širenje sektora nuklearne energije, smanjenje emisije metana i gušenje privatnog finansiranja energije koja se dobija iz uglja.
"Ovo može i hoće da doprinese da se svet udalji od korišćenja uglja", rekao je predsedavajući samita COP28 Sultan al-Džaber iz UAE.
Predvođeni Evropskom unijom, Sjedinjenim Državama i UAE, učesnici su se obavezali da će se fosilna goriva koja emituju CO2 ukloniti iz svetskog energetskog sistema najkasnije do 2050. godine.
Među državama koje su danas podržale ove mere bili su Brazil, Nigerija, Australija, Japan, Kanada, Čile i Barbados.
Kina i Indija dale su podršku inicijativi o utrostručenju obnovljive energije do 2030. godine, ali nijedna od ove dve zemlje nije podržala sve mere koje su danas predložene.
25. jun 22:52
25. jun 22:18
25. jun 20:30
25. jun 13:26
25. jun 18:41
25. jun 15:47
24. jun 20:44
25. jun 17:43
25. jun 16:44
25. jun 14:44
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
24. jun 16:53
24. jun 14:36
24. jun 13:19