Selaković: Aleksandrovcu više od 17 miliona dinara za podršku kulturnom nasleđu
25. jun 10:01
9. septembar 2025 08:40
podeli vest
Foto: TANJUG/FOTO HINA/ IGOR KOKORUŠ/Arhiva/Ilustracija
BANJALUKA - Predsednik SUBNOR-a Republike Srpske Slobodan Šobić izjavio je da ispisivanje fašističkih poruka i ustaškog pozdrava "Za dom spremni!" na spomenik borcima NOR-a i civilnim žrtvama u srpskom povratničkom naselju Baćevići kod Mostara najbolje pokazuje kakav je odnos Hrvata u tom gradu prema Srbima.
Šobić kaže da je za svaku osudu fašistička poruka srpskim povratnicima u Mostaru, ističući da i nakon 80 godina od završetka Drugog svetskog rata nije napuštena fašistička ideologija.
"Fašizam i fašistička ideologija su pobeđeni u Drugom svetskom ratu, ali su ostali njihovi potomci koji slede tu istu ideologiju, pogotovo kada pogledamo šta se danas dešava u Evropi", naveo je Šobić.
Spomenik poginulim borcima NOR-a i civilnim žrtvama Drugog svetskog rata u srpskom povratničkom naselju Baćevići kod Mostara juče ujutru je osvanuo ponovo išaran fašističkim simbolima i ustaškim pozdravom "Za dom spremni!", što je uznemirujuće delovalo na lokalno srpsko stanovništvo.
I prošle godine u avgustu ovaj spomenik bio je oblepljen ustaškim simbolima, a deca napadnuta.
"Ovo je poruka koja se stalno šalje. U Baćevićima se svaki mesec dešava neki incident, ali ljudi ne prijavljuju. Dešava se da usred noći iz automobila viču "noćas nema spavanja četnici". Ljudi se plaše da prijave i ne žele tenzije, ali teror ne prestaje", rekao je juče predsednik Koordinacije Srba u Mostaru Dušan Golo, koji je meštanin Baćevića.
Spomenik je bio porušen u minulom ratu, a obnovljen je 2022. godine i nalazi se u neposrednoj blizini društvenog doma i igrališta u centru sela gde se okupljaju deca i mladi.
25. jun 10:01
24. jun 20:44
23. jun 11:33
23. jun 10:15
25. jun 10:05
25. jun 09:33
25. jun 09:02
25. jun 09:41
25. jun 07:12
24. jun 23:04
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
24. jun 16:53
24. jun 14:36
24. jun 13:19