Ministarka Pavkov u Parku prirodne Mali Bosut: Mladi spremni da rade za prirodu i svoju zajednicu
22. jun 17:03
6. decembar 2024 09:55
podeli vest
Foto: TANJUG/UNESCO/ŽELJKO RADOVIĆ/Gallery Babka
BEOGRAD - Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog pozdravilo je upis naivnog slikarstva Slovaka iz Kovačice na reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa UNESKO-a, saopštilo je ovo ministarstvo uz ocenu da je ovaj događaj izuzetno važan trenutak za našu zemlju i slovačku nacionalnu zajednicu u Srbiji.
Komitet za nematerijalno nasleđe UNESKO-a uvrstio je na predlog Srbije slikarstvo slovačkih seljaka i domaćica na listu svetske nematerijalne kulturne baštine, čime je Srbija postala prva zemlja Evrope koja je u taj registar upisala kulturno nasleđe jedne nacionalne manjine.
Resorni ministar Tomislav Žigmanov u čestitki je naglasio da upis u registar UNESKO-a ne samo da potvrđuje umetničku i uopšte kulturnu relevantnost slovačke likovne naive, već i ističe njenu pozitivnu ulogu u promociji Srbije kao zemlje koja neguje i čuva nacionalnu raznolikost svog kulturnog blaga.
Galerija u Kovačici, u južnom Banatu skoro sedam decenija okuplja i promoviše svetski poznate slikare naivce iz slovačke zajednice, među kojima preovlađuju žene a Kovačica je vremenom postala simbol kulturnog stvaralaštva i očuvanja baštine likovnog izraza vojvođanskih Slovaka.
22. jun 17:03
22. jun 16:33
22. jun 15:47
22. jun 14:43
22. jun 15:10
21. jun 10:39
21. jun 09:41
20. jun 14:09
22. jun 17:08
22. jun 16:52
22. jun 16:03
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
22. jun 11:15
22. jun 10:18
22. jun 07:07
21. jun 14:17