4. april 2024 15:46

Đukić Dejanović: U Srbiji na 19 univerziteta studira više od 250.000 studenata

Izvor: TANJUG

podeli vest

Đukić Dejanović: U Srbiji na 19 univerziteta studira više od 250.000 studenata

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD - Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je danas na skupu koji povodom Dana studenata organizuje Studentska konferencija akademija strukovnih studija i visokih škola Srbije (SKAS) da u Srbiji na ukupno 19 univerziteta studira više od 250 hiljada studenata.

Ministarka je čestitala Dan studenata i podsetila da se 4. april obeležava kao studentski praznik u znak sećanja na demonstracije koje su, kako je navela, organizovali studenti u Beogradu 1936. godine protiv jačanja fažizma u zemlji.

"Tog 4. aprila pre 88 godina ubijen je student Pravnog fakulteta Žarko Marinović, braneći kolegu od napada nožem. U znak sećanja na njegovu tragičnu smrt, 4. april ustanovljen je kao Dan studenata beogradskog Univerziteta", rekla je Đukić Dejanović.

Naglasila je da su studenti, zahvaljujući svom znanju i obrazovanju, snaga svakog društva.

"U Srbiji na ukupno 19 univerziteta - na devet državnih i 10 privatnih studira više od 250 hiljada studenata, od čega je 226.108 na državnim, a 32.287 na privatnim visokoškolskim ustanovama", rekla je ona.

Prema njenim rečima, povećanje broja visokoobrazovanih ljudi i povećanje kvaliteta njihovog obrazovanja predstavlja jedan od strateških ciljeva Srbije.

 Dodala je da studenti u Ministarstvu prosvete imaju podršku i da kroz partnerski odnos sa studentskim organizacijama i zajedničko delovanje unapređuju visoko obrazovanje.

Podsetila je da je omogućeno studiranje po dualnom modelu.

"Cilj uvođenja dualnog modela studiranja jeste pružanje mogućnosti studentima da značajno povećaju svoju konkurentnost na tržištu rada i imaju veće šanse za zapošljavanje kod poslodavaca kod kojih su obavili učenje kroz rad", rekla je ministarka.

Ona je istakla da Srbija i resorno ministarstvo značajnim ulaganjima u infrastrukturu u visokom obrazovanju doprinose pobošljanju kvaliteta visokog obrazovanja.

"Nastavljamo da ulažemo u projekte obnove i izgradnje domova za studente u nameri da uslovi u njima budu što bolji. Takođe, nastavljamo ulaganja i u visokoškolske ustanove. To je jedan od prioriteta i u planu 'Skok u budućnost Srbija 2027'", rekla je Đukić Dejanović.

Podsetila je i da predstoji izgradnja novog objekta za smeštaj studenata u Studentskom gradu sa 1.000 novih mesta. "Gotov je idejni projekat, radi se na izradi projektno-tehničke dokumentacije, nakon čega se može ući u postupak izbora izvođača", rekla je ona.

Ministarka je podsetila i na zajednički projekat koji je pokrenut na inicijativu studenata, a to je studentska kartica. Direktorka Kancelarije za dualno obrazovanje Gabrijela Grujić izjavila je da se obrazovne politike kreiraju u skladu sa željama, potrebama, inovacijama studenata. 

"Mi smo tim koji predstavlja ozbiljne obrazovne institucije, tim koji je tada integrisanim snagama čuo studente i zajedno sa njima kreirao novi zakon, a taj novi zakon o visokim dualnim studijama upravo omogućava da studenti imaju 450 sati aktivne nastave u amfiteatrima, a da 450 sati mogu da provedu u kompanijama", rekla je Grujić.

Naglasila je da je Srbija obećana zemlja za studente, jer, prema njenim rečima, svedoci smo da svakodnevno Vlada Srbije na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem otvara vrata i otvara nove kompanije.

Državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vukašin Grozdić čestitao je Dan studenata i istakao ulogu i doprinos studenata u izgradnji budućnosti.

"Srbija ima četiri naučno-tehnološka parka, trenutno se gradi proširenje u dva grada, u Čačku i Nišu, ali i otvaramo novi, u Kruševcu, što će obradovati sve one iz Rasinskog okruga koji su danas ovde.

Pored toga, u 23 gradova i opština otvorili smo regionalne inovacione inkubatore i na fakultetima još 13 takvih što znači da svako ko se odluči da karijeru nastavi pokretanjem svog biznisa imaće priliku da to radi u prostoru koji je obezbedila država, kao i da dobije neophodnu stručnu, savetodavnu podršku, ali i finansijsku, kroz Fond za inovacionu delatnost u iznosu od 30 hiljada evra pa naviše", rekao je Grozdić.

Događaju su prisustvovali i predsednik Konferencija i akademija visokih škola Branko Savić, predsednica SKONUS-a Margareta Smiljanić i predsednik SKAS-a Vojislav Stojanović.