24. jun 2026 21:09

Đurić u Panami sa šefom diplomatije Sent Vinsenta i Grenadina

Izvor: TANJUG

podeli vest

Đurić u Panami sa šefom diplomatije Sent Vinsenta i Grenadina

Foto: TANJUG/Ministarstvo spoljnih poslova

PANAMA SITI  - Ministar spoljnih poslova Marko Đurić, na marginama Generalne skupštine Organizacije američkih država u Panama Sitiju, sastao se sa ministrom spoljnih poslova, spoljne trgovine, stranih investicija i poslova dijaspore Sent Vinsenta i Grenadina Dvajtom Ficdžeraldom Bramblom.

Šef srpske diplomatije ukazao je na to da Srbiju i Sent Vinsent i Grenadin, uz dobre i prijateljske odnose, vezuje i privrženost principima međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih nacija i zahvalio na podršci te zemlje našim najvažnijim nacionalnim pitanjima, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Đurić je istakao da je Srbija zainteresovana za intenziviranje političkog dijaloga i realizaciju poseta na visokom nivou, uputivši poziv ministru Bramblu da poseti Srbiju.

Govoreći o saradnji, Đurić je ukazao na potencijale za njen razvoj u oblasti prosvete kroz program stipendiranja stranih studenata "Svet u Srbiji", uputivši poziv mladima iz Sent Vinsenta i Grenadina da konkurišu za studiranje u Srbiji.

Potpisan sporazum, građani Srbije mogu u Panamu bez viza

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić rekao je da je danas u Panami potisan sporazum na osnovu koga građani Srbije mogu da putuju u tu zemlju bez viza.

"Upravo smo završili ceremoniju potpisivanja sporazuma između Republike Srbije i Paname, i naši građani mogu bez viza da putuju u ovu centralnoameričku državu. To je važno i zbog indeksiranja našeg pasoša. Dakle, u što više država možete da putujete bez viza, to je i pasoš vredniji i generalno se zemlja bolje kotira", rekao je Đurić novinarima u Panama Sitiju, nakon što je učestvovao na 31. regularnom zasedanju Ministarskog saveta AKD i 56. Generalnoj skupštini Organizacije američkih država (OAD).

Dodao je da su dve zemlje takođe potpisale sporazum o saradnji diplomatskih akademija.

"Važno nam je da pridobijamo i one partnere u međunarodnoj zajednici koji su geografski udaljeni, i zbog našeg teritorijalnog integriteta i suvereniteta, a i zbog principijalnih pitanja - zato što smo mi država koja traži partnerstva sa zemljama koje podržavaju mirno rešavanje sporova, koje podržavaju međunarodno pravo, koje su otvorene za pragmatičnu saradnju i koje su generalno zainteresovane da učestvuju i na izložbi Ekspo 27 u Beogradu", rekao je Đurić.

Đurić u Panama Sitiju razgovarao sa ministrom spoljnih poslova Argentine

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se danas u Panama Sitiju u okviru 56. Generalne skupštine Organizacije američkih država (OAD) sa ministrom spoljnih poslova, međunarodne trgovine i vera Argentine Pablom Kirnom sa kojim je razgovarao o jačanju veza dve zemlje.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, sagovornici su se saglasili da odnose Srbije i Argentine karakteriše velika bliskost u pogledu poštovanja osnovnih principa međunarodnog prava, a uz postojeći potencijal za saradnju, stvara se snažan osnov za dalje unapređenje odnosa dve zemlje.

Dodaje se da je Đurić tokom razgovora posebno istakao da bismo cenili učešće Republike Argentine na Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027 u Beogradu, uputivši poziv toj zemlji da se pridruži najvećem međunarodnom događaju koji će Srbija organizovati naredne godine.

Ministar je istakao da Srbija visoko ceni principijelnu poziciju Argentine po pitanju nepriznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. Kosova, kao i podršku koju Argentina pruža Srbiji u međunarodnim organizacijama.

Đurić razgovarao sa generalnim sekretarom OAD Albertom Ramdinom

Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić razgovarao je, pred sam početak ovogodišnje prve sesije Generalne skupštine Organizacije američkih država u Panama Sitiju, sa generalnim sekretarom te organizacije Albertom Ramdinom, sa kojim je razmotrio značaj multilateralizma, saradnje i dijaloga u međunarodnoj areni u svetu koji se menja.

Đurić je sagovorniku preneo da mu je velika čast što i ove godine, kao predstavnik Srbije, prisustvuje zasedanju Generalne skupštine OAD u Panama Situju, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova.

Današnji susret bio je i prilika da generalnog sekretara ove važne organizacije upozna sa intenzivnim pripremama za održavanje Specijalizovane izložbe Ekspo 2027, te izrazio nadu da će OAD prepoznati značaj ove globalne manifestacije i pridružiti se brojnim međunarodnim organizacijama koje su već potvrdile svoje učešće.

Uputio je i poziv generalnom sekretaru OAD Ramdinu da poseti Srbiju i prisustvuje izložbi Ekspo 2027 u Beogradu, koja će tokom naredne godine postati mesto međunarodnih susreta, dijaloga, inovacija i mesto predstavljanja najboljih dostignuća čovečanstva.

Ministar je, takođe, izrazio očekivanje da će Beograd na ovoj prestižnoj svetskoj izložbi biti u prilici da ugosti zemlje članice OAD u što većem broju.

Đurić sa kolegom iz Paname potpisao dva sporazuma

Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić razgovarao je danas u Panami sa ministrom spoljnih poslova Republike Paname Havijerom Eduardom Martinesom-Aćom Vaskezom.

Šefovi diplomatija Srbije i Paname prilikom današnjeg susreta potpisali su dva dokumenta - Sporazum između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Paname o uzajamnom ukidanju viza, kao i Memorandum o razumevanju o akademskoj saradnji između Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije i Ministarstva spoljnih poslova Republike Paname.

Zajednički je konstatovano da su ovim sporazumima, uz tradicionalno prijateljske odnose dve zemlje, otvorena vrata za još plodonosniju saradnju i jačanje veza kako dva ministarstva, tako i dva naroda, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.

Šef srpske diplomatije uputio je poziv da Republika Panama uzme učešće na Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027 u Beogradu, ističući da bi njeno prisustvo bilo snažan podsticaj daljem razvoju saradnje Srbije i Paname, ali i prilika za predstavljanje bogatog kulturnog, turističkog i privrednog potencijala te zemlje na toj prestižnoj manifestaciji.

Marko Đurić i Mario Lubetkin u Panami: Značajan prostor za unapređenje odnosa Srbije i Urugvaja

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i ministar spoljnih poslova Urugvaja Mario Lubetkin razgovarali su danas u Panama Sitiju i ocenili da dve zemlje imaju značajan prostor za dalje unapređenje odnosa na bilateralnom i multilateralnom planu, uz zajedničku posvećenost dijalogu, stabilnosti i poštovanju međunarodnog prava.

Đurić i Lubetkin sastali su se u okviru 56. Generalne skupštine Organizacije američkih država (OAD), saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Šef srpske diplomatije ukazao je na to da su vizije dve zemlje komplemetarne, ocenjujući da je saradnja Srbije sa državama OAD naša komparativna prednost, naročito u aktuelnoj promeni geopolitičkog scenarija čiji smo svedoci.

Đurić je Lubetkinu predstavio i potencijale specijalizovane izložbe Ekspo 2027 u Beogradu, kao priliku za dodatno povezivanje Srbije sa Urugvajem i partnerima iz Latinske Amerike u oblastima inovacija, turizma, kulturne razmene i razvojnih inicijativa, te je izrazio nadu da ćemo imati priliku da ugostimo Urugvaj na toj prestižnoj manifestaciji.