26. mart 2024 10:58

Surlić: Bez međunarodnog pritiska ne može se očekivati promena stava Prištine

Izvor: TANJUG

podeli vest

Surlić: Bez međunarodnog pritiska ne može se očekivati promena stava Prištine

Foto: Tanjug TV

BEOGRAD - Docent Fakulteta političkih nauka Stefan Surlić izjavio je danas, povodom jučerašnjih razgovora delegacije Beograda i Prištine u Briselu koji su završeni bez dogovora, da se bez ključnog međunarodnog pritiska ne može očekivati bilo kakva promena stava Prištine, istakavši izričit stav Prištine da dinar više ne može biti sredstvo plaćanja na Kosovu i Metohiji.

On je za Tanjug rekao da se na osnovu izjava koje su date vidi da je beogradska delegacija došla sa konrektnim predlozima i jasno razrađenim planom, dok se kosovska strana samo kupila vreme time što je ponudila da se primeni ono što je iznela kao njene crvene linije, uredbu Centralne banke i zakonski okvir koji onemogućava da se dinar koristi na teritoriji KiM.

"Međunarodni pritisak je taj koji je ključan, to za sada ne postoji i ne vidi se da će biti, ako već do sada nije načinjen neki korak. Eventualno u kontekstu članstva u Savetu Evrope možemo očekivati da se od Prištine zahteva neki korak koji bi se označio kao dobra volja, ali to bi bilo samo kompromisno rešenje, daleko od onoga što je pozicija Srbije i Beograda i onoga što Srbi na Kosovu očekuju", ocenio je Surlić.

Kako je naveo, budući da se najavljuju parlamentarni izbori na Kosovu, Surlić smatra da bi evetnualno pozitivan ishod u Savetu Evrope bio veliki vetar u leđa premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju i njegovom pokretu, odnosno da bi na toj temi on mogao da osvoji značajan broj glasova što bi produžilo agoniju za srpsku zajednicu na Kosovu.

"Imali smo tu jednu kratku sekvencu dobre volje sa zemljištem koje je bilo sporno koje je sada u rukama manastira Dečani, ali sve ostalo što je podugačak spisak problema sa kojima se suočava srpska zajednica na Kosovu ostaje, i ne vidi se prostor ni volja Prištine da to primeni, a pogotovo ukoliko ostvare članstvo u Savetu Evrope", istakao je on.

Ukoliko Priština bude primljena u Savet Evrope, Surlić kaže da Srbija u tom slučaju ne bi trebalo da izađe iz Saveta Evrope, zato što smatra da bi to više proizvelo štete u diplomatskom smislu za imidž Srbije, nego njen ostanak.

"Jasno je da Savet Evrope nije institucija koja bi dramatično mogla da utiče na ono što jeste delokrug nadležnosti, to je vladavina prava, unapređenje demokratije, ljudska prava. Savet Evrope i članstvo u Savetu Evrope je nešto što se podrazumeva za svaku buduću članicu EU. Izlazak iz Saveta Evrope čini mi se da ima više negativnih i kontraproduktivnih aspekata, nego da bi se naštetilo pozicije Prištine i onih koji podržavaju ideju nezavisnog Kosova", zaključio je on.