23. april 2024 14:12

Elvira Kovač prisustvuje Konferenciji predsednika parlamenata na Palma de Maljorci

Izvor: TANJUG

podeli vest

Elvira Kovač prisustvuje Konferenciji predsednika parlamenata na Palma de Maljorci

Foto: TANJUG/RADE PRELIĆ

PALMA DE MALJORKA - Potpredsednica Narodne skupštine i predsednica Odbora za evropske integracije Elvira Kovač učestvovala je na trodnevnoj Konferenciji predsednika parlamenata država članica EU (EUSC), koja je okupila predsednike i potpredsednike parlamenata 24 država članica EU, država kandidata za članstvo, predstavnike Evropskog parlamenta i predsednike parlamenata ostalih država u statusu specijalnog gosta.

Konferenciji je prethodio Samit žena predsednica parlamenata, održan 21. aprila u okviru koga se razgovaralo o položaju žena u politici i društvu, zaštiti njihovih prava, ženskom liderstvu i potrebi jačanja solidarnosti među ženama kao važnom preduslovu unapređenja njihovog položaja.

Kovač je istakla da u Narodnoj skupštini ima puno žena, takođe i u drugim institucijama na važnim funkcijama, koji iznosi skoro 40 odsto.

"Srbija radi dosta na postizanju i podizanju svesti o rodnoj ravnopravnosti i to zahteva sistematske promene u društvu i organizacijama. Dosta smo uradili, ali ne prestajemo", zaključila je Kovač.

Konferenciju predsednika parlamenata država članica EU su otvorili predsednik Kongresa i Senata Parlamenta Španije Frankina Armengol Sosias i Pedro Roland Oheda, a prisutnima se obratio kralj Španije.

U okviru prve sesije "Strateška autonomija Evropske unije koja se suočava sa novim izazovima za liberalne demokratije u vreme društvenih medija i veštačke inteligencije u pogledu spoljne i odbrambene politike, sa posebnim osvrtom na situaciju u vezi sa nezakonitom invazijom Rusije na Ukrajinu i sukobom na Bliskom istoku", Kovač je istakla da je svet suočen sa izazovima koje stvaraju društveni mediji i veštačka inteligencija.

"Sa brzim razvojem platformi društvenih medija i veštačke inteligencije, nalazimo se u eri povezivanja i dostupnosti informacija bez presedana. Ovaj napredak nudi ogromne mogućnosti za napredak i inovacije. Međutim, oni takođe predstavljaju značajne izazove za demokratije, ugrožavajući njihovu bezbednost i stratešku autonomiju. Moramo biti proaktivni u predviđanju i odgovaranju na ove izazove kako bismo osigurali našu stratešku autonomiju i zaštitili naša društva", rekla je Kovač.

Ona je dodala da se dezinformacije mogu lako širiti u društvima kako bi stvorile neslogu i potkopale same temelje demokratije.

Kovač je tokom izlaganja navela da bi odluka o prijemu tzv. Kosova, po ubrzanoj proceduri u Savet Evrope ozbiljno prekršila sve norme međunarodnog prava.

Drugog dana Konferencije, predsednici su govorili na temu "Jačanje Evropske unije iz ekonomske i društvene perspektive, sa osvrtom na nova fiskalna pravila EU i unapređenje ekonomske i monetarne unije u kontekstu budućeg proširenja, socijalnih prava i izazova u vezi sa životnom sredinom i klimatskim promenama".

Kovač je istakla da kroz višeslojnu krizu koja potresa ceo svet, Srbija prolazi stabilno, uz konstantan oprez i mere predostrožnosti kojima uspeva da očuva stabilnost javnih finasija, privredni rast, rast broja radnih mesta i životnog standarda građana, što su sve postali glavni izazovi i za mnogo razvijenije zemlje.

"Uprkos brojnim izazovima na globalnom tržištu, Srbija je uspela da ojača sve segmente privrede, očuva makroekonomsku stabilnost i unapredi poslovno okruženje. Jedinstveno tržište rada Srbije, Albanije i Severne Makedonije zvanično je uspostavljeno i to će doprineti daljem ekonomskom napretku i većim investicijama u naš region, kao i poboljšanju kvaliteta života građana zemalja potpisnica", naglasila je Kovač.

Ona je dodala da će Plan rasta za Zapadni Balkan dati jedinstvenu mogućnost za bližu saradnju sa Evropskom unijom, a posebno novi podsticaj ubrzane integracije u Jedinstveno tržište Evropske unije, kao oblasti u kojoj je moguće čvršće povezivanje pre punopravnog članstva.

Kovač je istakla da će Srbija nastaviti sa strateškim planiranjem u svim oblastima EU integracija, i pripremati se za budućnost u Evropskoj uniji.

"Proširenje je dvosmerna ulica i potrebno je da proces proširenja bude reformisan na takav način da građani u zemljama kandidatima budu u mogućnosti da iskoriste početne prednosti članstva u Evropskoj uniji čak i pre formalnog pristupanja" zaključila je Kovač.

Na marginama Konferencije Kovač je imala brojne bilateralne susrete sa predsednicima parlamenata Finske, Kipra, Estonije, Letonije, Slovenije, Mađarske i potpredsednicima Nacionalne skupštine Francuske i Parlamenta Švedske, kao i sastanak sa predsednikom Odbora za evropske poslove francuskog Senata.