23. jun 2026 21:27
SAD odobrile uslovne zajmove od 17,5 milijardi dolara za razvoj nuklearne energetike
podeli vest
Foto: Shutterstock.com/FS11, ilustracija
VAŠINGTON - Američko Ministarstvo energetike saopštilo je danas da će obezbediti uslovne zajmove u vrednosti od 17,5 milijardi dolara (oko 15,4 milijardi evra) za podršku izgradnji novih nuklearnih elektrana i jačanje domaćeg lanca snabdevanja u sektoru nuklearne energije.
Ministar energetike Sjedinjenih Američkih Država Kris Rajt izjavio je da bi program trebalo da omogući da do 2030. godine bude pokrenuta izgradnja 10 novih velikih nuklearnih reaktora, čime bi realizacija planiranih projekata mogla da bude ubrzana za oko tri godine, prenosi Rojters.
Prema tom planu, Kancelarija za finansiranje energetske dominacije Ministarstva energetike podržaće do pet zajmova, a svaki projekat obuhvataće izgradnju po dva nuklearna reaktora AP1000 kompanije Vestinghaus (Westinghouse), pojedinačne snage 1,1 gigavat.
Kompletan sadržaj vesti dostupan je korisnicima Tanjugovih servisa