21. jul 2025 09:57

Boris Milošević: Veličanje ustaša i NDH u Hrvatskoj mora naići na osudu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Boris Milošević: Veličanje ustaša i NDH u Hrvatskoj mora naići na osudu

Foto: Shutterstock.com/DrMadra

ZAGREB - U Hrvatskoj veličanje ustaša i NDH mora naići na osudu politike, medija, civilnih udruženja i građana, inače kao društvo ide u propast, poručio je predsednik Srpskog narodnog veća (SNV) Boris Milošević, istakavši da je stoga neophodno podsećati na tragične posledice ustaškog režima u Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.

Milošević je to poručio u subotu u Banskom Grabovcu na obeležavanju godišnjice početka ustanka na Baniji pod vođstvom Vasilja Gaćeše i komemoraciji žrtvama ustaške odmazde.

U Banskom Grabovcu, kod Petrinje, u subotu je obeležena 84. godišnjica prve oružane akcije banijskih partizana pod vođstvom Vasilja Gaćeše i održana je komemoracija za 1.285 žrtava ustaške odmazde od 24. do 26. jula.

Skup je organizovao SNV i i Savez antifašističkih boraca i antifašista i petrinjski antifašisti, a prisustvovala je i Melita Mulić, izaslanica hrvatskog predsednika Zorana Milanovića.

"Vrednosti nas okupljenih čini antifašizam koji je sastavni dio vrednosti Hrvatske i ugrađen je u Ustav. Na toj vrednosti želimo graditi moderno društvo. Stoga nikad ne smemo dopustiti da žrtve ustaškog režima budu zaboravljene ili još gore da ih iko pokuša umanjiti ili negirati. Važno je da mladi to znaju", naveo je Milošević.

On je istakao da oni koji uzvikuju “za dom spremni” i podižu ruke u rimski pozdrav pozivaju, kako je naveo, "na nasilje, mržnju prema drugima ili drugačijima i veličaju nacifašističke simbole čime čine zlo našoj domovini, udarajući upravo u temelje njene slobode, samostalnosti i nezavisnosti".

Ukazao je da u Hrvatskoj veličanje ustaša i NDH mora naići na osudu politike, medija, civilnih udruženja građana, inače "kao društvo idemo u propast".

"Stoga je nužno podsećati na tragične posledice ustaškog režima u Hrvatskoj od 1941. do 1945. i to ne samo na ovom mestu. Treba imati snage odlučnosti i hrabrosti da kao pojedinci i zajednica stanemo protiv bilo kakvog oblika diskriminacije i zaštitimo ljudsko dostojanstvo, ravnopravnost i dijalog. Ne može biti društveno prihvatljivo pevanje o ustaškim zločincima, klanju, kamionima kroz Imotski i svim drugim oblicima ustaških pesama. Današnja Hrvatska nije i ne može biti sledbenica NDH. Crna boja nije i ne može biti boja republike. Zato su se partizani pod Gaćešom borili i zato su seljani koje komemoriramo stradali i zato smo se ovde okupili", zaključio je Milošević.

Predsednik SABA RH Franjo Habulin je kazao dase skup u Grabovcu događa nakon koncerta proustaškog pevača u Zagrebu kojem je prisustvovalo oko pola miliona ljudi.

"Da budemo načisto, veliki deo tih ljudi zapravo su politički nepismeni, a sam skup i ono što je prethodilo tom koncertu u centru Zagreba pokazalo je da su proustaške pojave u društvu izašle van svih kontrola. S obzirom na to da je izostalo bilo kakvo reagiranje aktualne vlasti", poručio je Habulin.

Habulin je svima koji bi danas hteli nekakvim poverenstvima da istražuju „pravu istinu“ o nacifašizmu, ali i komunizmu i njihovim zločinima, poručio da je "ta istina dobro poznata i potkrepljena dokazima i dokumentima u čiju autentičnost se ne može sumnjati", kazao je Habulin, preneo je portal hrvatskog nedeljnika Novosti.