Ustaški i nacistički simboli osvanuli na crkvi Sv. Trojice u centru Bjelovara
21. decembar 16:25
21. decembar 2023 19:24
podeli vest
Foto: TANJUG/FOTO HINA/ IGOR KOKORUŠ/Arhiva/Ilustracija
BEOGRAD - Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta najoštrije je osudio ispisivanje ustaških i nacističkih simbola na pravoslavnoj crkvi Svete Trojice u centru Bjelovara.
"Potpuno je jasno da je cilj ovog vandalskog čina da se kod malobrojnih Srba u Bjelovaru izazovu dodatni strah, neizvesnost i uznemirenost i da im se pošalje zlokobna poruka da za njih nema života u Hrvatskoj", navodi se u saopštenju.
Linta ističe da bi bilo sasvim normalno da policija hitno pronađe naredbodavce i počinioce ovog vandalskog i sramnog čina i da oni najstrože kazne u skladu sa zakonom jer je u pitanju zločin iz mržnje.
Međutim, kako je naveo, minimalne su šanse da odgovorna lica budu privedena pravdi i adekvatno kažnjena, uzimajući u obzir činjenicu da se to nije desilo u mnogim drugim slučajevima širom Hrvatske.
Kako se podseća u saopštenju, na zidu pravoslavne crkve u Bjelovaru je ispisan ustaški poklič "Za dom spremni" i ustaško slovo "U", kao i 14/88 kombinacija brojeva koja je koriste među neonacistima da se promovišu rasizam i nasistički pozdrav "Hajl Hitler".
21. decembar 16:25
23. jun 18:54
23. jun 21:27
23. jun 21:24
23. jun 19:57
23. jun 22:09
23. jun 11:33
23. jun 10:15
22. jun 15:10
23. jun 22:28
23. jun 21:00
23. jun 20:47
23. jun 18:53
23. jun 15:23
23. jun 13:44
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
23. jun 15:14
23. jun 12:42
23. jun 12:33