8. januar 2026 22:58

Danska i Grenland lobiraju u SAD protiv Trampove pretnje Grenlandu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Danska i Grenland lobiraju u SAD protiv Trampove pretnje Grenlandu

Foto: Shutterstock.com/rawf8, ilustracija

VAŠINGTON - Ambasador Danske u SAD Jesper Meler Sorensen i glavni predstavnik Grenlanda u Vašingtonu Jakob Isbostsen započeli su danas intenzivne napore kako bi ubedili američke zakonodavce i ključne zvaničnike administracije američkog predsednika Donalda Trampa da se uzdrže od Trampovih poziva na "preuzimanje" Grenlanda.

Zvaničnici Danske naveli su, prenosi AP, da su danski ambasador i Isbostsen održali sastanak sa predstavnicima Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće kako bi razgovarali o Trampovom nastojanju da preuzme Grenland, moguće i upotrebom vojne sile.

Izaslanici su tokom ove nedelje održali i niz sastanaka sa američkim zakonodavcima kako bi pokušali da ubede Trampa da odustane od pretnje.

Ranije je Tramp, za Njujork tajms, izjavio da mora da poseduje čitav Grenland, umesto da se zadovolji dugogodišnjim sporazumom koji Sjedinjenim Državama omogućava široka ovlašćenja za korišćenje Grenlanda u vojne svrhe.

"Vlasništvo daje stvari koje ne možete dobiti samo zakonom ili sporazumom", rekao je Tramp.

SAD su potpisnica sporazuma iz 1951. godine koji joj omogućava široka prava za uspostavljanje vojnih baza uz saglasnost Danske i Grenlanda.

Potpredsednik SAD Džej Di Vens izjavio je da evropski lideri treba da "ozbiljno shvate predsednika SAD" i ocenio pitanje kao odbrambeno.

"Tražimo od naših evropskih prijatelja da ozbiljnije shvate bezbednost te teritorije, jer ako to ne učine, SAD će morati da reaguju", rekao je Vens.