11. april 2026 14:20
Tramp: Veliki broj praznih naftnih tankera kreće se ka SAD da utovari američku naftu
podeli vest
Foto: AP Photo/Jose Luis Magana
VAŠINGTON - Američki predsednik Donald Tramp rekao je danas da se veliki broj praznih naftnih tankera kreće ka Sjedinjenim Američkim Državama da bi utovarili američku naftu i gas.
"Imamo više nafte nego sledeće dve najveće naftne ekonomije zajedno - i viši kvalitet", naveo je Tramp u objavi na svojoj društvenoj platformi Truth Social.
Trampova objava usledila je dok se visoki američki i iranski zvaničnici sastaju danas u Islamabadu sa pakistanskim posrednicima, dok Teheran postavlja svoje crvene linije koje, kako je saopštio, Vašington mora da prihvati pre nego što se održe direktni razgovori kako bi se okončao šestonedeljni rat.
Tramp je ranije ove sedmice rekao da Iran ne bi trebalo da naplaćuje naknade tankerima koji prolaze kroz blokirani Ormuski moreuz.
Ne treba nam rezervni plan, Ormuski moreuz biće otvoren sa ili bez Irana
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da nije potreban "rezervni plan" ukoliko mirovni pregovori između Sjedinjenih Američkih Država i Irana u Pakistanu ne budu uspešni.
"Ne treba vam rezervni plan. Vojska je poražena. Njihova vojska je nestala. Degradirali smo skoro sve. Imaju vrlo malo raketa. Imaju vrlo malo proizvodnih kapaciteta. Snažno smo ih udarili", rekao je Tramp novinarima u Vašingtonu, uoči puta za Šarlotsvil u Virdžiniji, prenosi američki portal Hil.
Na pitanje da li će današnji razgovori biti jedina prilika da se posreduje u okončanju rata, Tramp je rekao: "Ne znam, ne mogu vam reći. Moram da vidim šta će se desiti sutra". On je rekao da potpredsedniku SAD Džej Di Vensu želi "sreću" u pregovorima i da je pred njim "veliki zadatak".
Američki predsednik je takođe rekao da će Ormuski moreuz, ključna ruta za transport nafte, biti otvoren "sa ili bez" Irana i poručio da neće dozvoliti naplatu prolaska brodovima.
Uprkos tome, kroz moreuz trenutno prolazi mali broj brodova, što održava visoke cene nafte."Mislim da će se sve brzo završiti, a ako ne, završićemo to na drugi način", poručio je Tramp.
Predstavljen plan za "najveću i najlepšu" trijumfalnu kapiju u Vašingtonu
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država izjavio je da je njegova administracija podnela planove za izgradnju slavoluka u Vašingtonu, koji bi bio američka verzija pariske Trijumfalne kapije, a koju je opisao kao "najveću i najlepšu na svetu".
U objavi na društvenoj mreži Truth Social, Tramp je naveo da je prezentacija projekta dostavljena Komisiji za likovne umetnosti.
Galerija
Prema njegovim rečima, planirana kapija bi trebalo da postane "značajan novi simbol" u Vašingtonu i mesto u kome će, kako je naveo, "svi Amerikanci uživati dugi niz decenija".
Slavoluk visine oko 76 metara, širine 50 metara, sa postoljem od 7,5 metara i pozlaćenom bronzanom statuom Boginje slobode visokom 18 metara na vrhu, planiran je da bude postavljen u gradu Vašington na kružnom toku u podnožju Arlingtonskog memorijalnog mosta, tačno između Linkolnovog memorijala i Nacionalnog groblja Arlington, saznaje CNN iz izvora upoznatih sa planovima projekta.
Predviđeni objekat bi po dimenzijama bio ekvivalent zgradi od 16 do 20 spratova, čime bi postao najveći slavoluk na svetu.